Jak przygotować się do wizyty?

Wizyta nie wymaga specjalnych przygotowań. Wystarczy, że spełnią Państwo poniższe wymagania:

  1. Ubiór: polecamy założyć podkoszulek bez rękawów/na ramiączkach, ponieważ ułatwi to dostęp dla elektrod pomiarowych;
  2. Owłosienie: jeśli u Panów występuje nadmierne owłosienie na kończynach górnych - prosimy o ogolenie owłosienia przed wizytą, z obydwu kończyn, również z okolic ramion i łopatek;
  3. Opiekun: warto zabrać ze sobą opiekuna, współmałżonka lub inną osobę z którą Pacjent mieszka;
  4. Stan fizyczny: prosimy aby (w miarę możliwości) przyjechali Państwo wypoczęci i nawodnieni.

odpowiednie nawodnienie organizmu poprawia funkcjonowanie mózgu (min 2 litry czystej wody na dobę). Najlepiej zacząć pić odpowiednią ilość wody przed pierwszą wizytą i utrzymywać ten trend minimum przez cały okres treningu.

Jakie są przeciwwskazania do terapii?

  1. Uszkodzenia skóry, niezagojone rany, choroby skóry (w tym nowotwory skóry);
  2. Rozrusznik serca (przeciwwskazanie dla tFES i ETS, ale możliwy jest trening sEMG biofeedback);
  3. Ciąża (przeciwwskazanie dla tFES i ETS, ale możliwy jest trening sEMG biofeedback);
  4. Niektóre formy leczenia przeciwspastycznego utrudniające lub uniemożliwiające wykonywanie ruchów dowolnych. Przede wszystkim leczenie neurochirurgiczne (wybiórcza ryzotomia grzbietowa), która częściowo niszczy drogi czuciowe (odgrywające ważną rolę w reedukacji motorycznej);
  5. Zaburzenia czuciowe percepcji wzrokowej i/lub słuchowej (najważniejsze jest prawidłowe widzenie, ale w niektórych przypadkach wystarczy słuch);
  6. Zaburzenia funkcji poznawczych (uwagi, percepcji i pamięci) i wykonawczych uniemożliwiające lub znacznie utrudniające proces uczenia się.

Niektóre leki przeciwspastyczne i uspakajające jak benzodiazepiny oraz inne leki silne zwiotczające mięśnie, leki wpływające na poziom uwagi, zdolności podejmowania decyzji i reagowania na bodźce oraz polecenia mogą utrudniać rehabilitację, ale zasadniczo nie są przeciwwskazaniem.

Ile potrzeba zabiegów aby uzyskać efekt?

Oferowane przez nas usługi nie polegają na wykonywaniu biernych zabiegów fizykoterapeutycznych lecz na stosowaniu interfejsów nerwowych i technik neurorehabilitacyjnych wspomagających proces uczenia się, który jest realizowany podczas sesji treningowych.

Skuteczność procesu uczenia zależy od wielu czynników, między innymi od: zastosowanych technik uczenia, ilości treningów, stopnia uszkodzenia OUN, motywacji Pacjenta oraz dyscypliny. Wszystkie te czynniki powodują, że nie można łatwo przewidzieć kiedy nastąpi poprawa u danego Pacjenta i w jakim zakresie. Z tego powodu stosujemy monitoring postępów rehabilitacji. Mają Państwo pełną kontrolę nad swoimi wynikami. Widoczna i zadowalająca poprawa może pojawić się już po kilku tygodniach lecz nierzadko treningi muszą trwać wiele miesięcy.

Regeneracja motoryczna polega na PONOWNEJ nauce kontroli ruchu. Proces ten jest bardzo podobny do tego, który występuje u małych dzieci uczących się chodzić lub używać sztućców. Mimo sprawnego mózgu ćwiczą codziennie, wiele miesięcy, nigdy się nie poddają i nie wątpią w możliwość osiągnięcia celu. Turnus rehabilitacyjny i godzina rehabilitacji dziennie to o wiele za mało aby odzyskać sprawność.

Każdy trening wymaga motywacji i zaangażowania Pacjenta. Jest to kluczowe zarówno dla osiągnięcia jak najlepszych wyników rehabilitacji jak i dla utrzymania dyscypliny treningowej.